  • CY7C11681KV18-450BZXC
CY7C11681KV18-450BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C11681KV18-450BZXC
HK JDW NO:
699-CY7C11681KV18-450BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
165 Pin Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C11681KV18-450BZXC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    450MHz
  • Organization
    1MX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm