  • CY7C1355C-100BGC
CY7C1355C-100BGC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1355C-100BGC
HK JDW NO:
217-CY7C1355C-100BGC
Package:
119-BGA
Datasheet:
CY7C1355C-100BGC
Description:
Surface Mount NoBL™ 119 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1355 9 Mb kb 22mm mm 180mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 249
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1355C-100BGC
    Select All
  • Base Part Number
    CY7C1355
  • Pin Count
    119
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Access Time
    7.5ns
  • Organization
    256KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    9 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    22mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm