  • CY7C1360C-200AJXCT
CY7C1360C-200AJXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1360C-200AJXCT
HK JDW NO:
217-CY7C1360C-200AJXCT
Package:
100-LQFP
Description:
100 Pin Memory IC CY7C1360 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1360C-200AJXCT
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    CY7C1360
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm