  • CY7C1362A-166AC
CY7C1362A-166AC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1362A-166AC
HK JDW NO:
699-CY7C1362A-166AC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1362A-166AC
Description:
100 Pin Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1362A-166AC
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 512K x 18
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Access Time
    3.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm