  • CY7C136AE-55NXIT
CY7C136AE-55NXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C136AE-55NXIT
HK JDW NO:
217-CY7C136AE-55NXIT
Package:
52-BQFP
Datasheet:
CY7C136AE-55NXIT
Description:
Surface Mount Memory IC 16 kb kb 170mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C136AE-55NXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    52-BQFP
  • Number of Pins
    52
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    170mA