  • CY7C1370DV25-200BZC
CY7C1370DV25-200BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1370DV25-200BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1370DV25-200BZC
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount NoBL™ 165 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1370 18 Mb kb 15mm mm 300mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1370DV25-200BZC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    CY7C1370
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    300mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.07A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Alternate Memory Width
    18
  • Output Enable
    YES
  • Length
    15mm