  • CY7C1386D-200AXCT
CY7C1386D-200AXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1386D-200AXCT
HK JDW NO:
217-CY7C1386D-200AXCT
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1386D-200AXCT
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1386 18 Mb kb 300mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1386D-200AXCT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    CY7C1386
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    300mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.07A