  • CY7C1471BV33-117AXC
CY7C1471BV33-117AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1471BV33-117AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1471BV33-117AXC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
Surface Mount NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1471 72 Mb kb 20mm mm 275mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1471BV33-117AXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    CY7C1471
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    275mA
  • Clock Frequency
    117MHz
  • Access Time
    7.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    20mm