  • CY7C1480BV33-167BZI
CY7C1480BV33-167BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1480BV33-167BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1480BV33-167BZI
Package:
165-LBGA
Description:
2.5/3.33.3V V 165 Pin Memory IC CY7C1480 17mm mm
Quantity:
In Stock : 102
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1480BV33-167BZI
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1480
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Supply Current-Max
    0.45mA
  • Access Time
    3.4ns
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    75497472 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm