  • CY7C1480V33-250BZI
CY7C1480V33-250BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1480V33-250BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1480V33-250BZI
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1480 72 Mb kb 17mm mm 500mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1480V33-250BZI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1480
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    3ns
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    17mm