  • CY7C199C-12ZC
CY7C199C-12ZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C199C-12ZC
HK JDW NO:
217-CY7C199C-12ZC
Package:
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
CY7C199C-12ZC
Description:
5V V 28 Pin Memory IC CY7C199 11.8mm mm
Quantity:
In Stock : 1053
Step5Bar-code shipping tag
CY7C199C-12ZC
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C199
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.085mA
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    4.5V
  • Length
    11.8mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm