  • CY7C4245-10ASXC
CY7C4245-10ASXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C4245-10ASXC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CY7C4245-10ASXC
Package:
64-LQFP
Datasheet:
CY7C4245-10ASXC
Description:
64 TerminationsFIFO memory ICCY7C Series 72K 4K x 188ns
Purchasing and Inquiry
CY7C4245-10ASXC Overview
This package is included in 64-LQFP .This FIFO memory chip is packaged as a Tray .There is a memory of 72K 4K x 18 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 4.5V~5.5V is needed to operate it.The CY7C series comprises this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 45mA is available.When the supply voltage is 5V there is the possibility of high efficiency.FIFO means contains 64 terminations.With the help of this FIFO memory, RETRANSMIT can also be generated.FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 5.5V .A voltage above 4.5V is necessary for normal operation.
CY7C4245-10ASXC Features
72K 4K x 18 memory size
CY7C series
CY7C4245-10ASXC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CY7C4245-10ASXC FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Data-acquisition systems
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Portable Information Devices
  • Extended product-change notification
  • Wireless
  • High-speed disk
  • Queues for communication systems
  • Signal processing
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
CY7C4245-10ASXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CY7C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    45mA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Access Time
    8ns
  • Data Rate
    100MHz
  • Organization
    4KX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    73728 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm