  • CY7C64215-28PVXIT
CY7C64215-28PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C64215-28PVXIT
HK JDW NO:
217-CY7C64215-28PVXIT
Package:
28-LSSOP (0.220, 5.60mm Width)
Datasheet:
CY7C64215-28PVXIT
Description:
3.3V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 22 CMOS 28 NOT SPECIFIED
Purchasing and Inquiry
CY7C64215-28PVXIT Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for USB Microcontroller.Application Specific Microcontroller is available in the 28-LSSOP (0.220, 5.60mm Width) package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).Device with M8C core processor issupported.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.Memory type FLASH (16KB) is used for program memory.Due to the 3V~5.25V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.There are 22 I/Os on it.The position of the device is DUAL at terminal.This device is a member of the CY7C642xx controller family.28 terminations are present in it.There are a number of electrical components in the enCoRe? III series, including this one.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.FLASH is its memory type for data storage.The gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/peripheral IC.A number of 28 pins are used to construct it.Application Specific Microcontroller is mounted based on the method of Surface Mount.A device with a memory size of 16kB can store programs and data.A total of 2 timers/counters have been set up.With a maximum frequency of 24MHz, the device operates.
CY7C64215-28PVXIT Features
28-LSSOP (0.220, 5.60mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64215-28PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C64215-28PVXIT Microcontroller applications.
  • DDC control
  • Dryers
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Oscilloscopes
  • Kindle
  • Toys
  • Heart rate monitors
  • Dishwashers
  • Fire detection & safety devices
  • Toasters
Step5Bar-code shipping tag
CY7C64215-28PVXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LSSOP (0.220, 5.60mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    enCoRe™ III
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Interface
    I2C, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16KB)
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Max Frequency
    24MHz