  • CY7C65213-32LTXI
CY7C65213-32LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65213-32LTXI
HK JDW NO:
217-CY7C65213-32LTXI
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65213-32LTXI
Description:
1.71V~5.5V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD CY7C65213 32 Pins Bridge, USB to UART 0.5mm 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65213-32LTXI Overview
In the 32-VFQFN Exposed Pad package, you'll find it. Easily transportable packaging in Tray-shape. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 1.71V~5.5VV power source. A 32 termination can be found in it. High efficiency is possible with a supply voltage of 5V. Numbers in the CY7C65213 family begin with CY7C65213. To operate, 32 pins are required. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. 20mA is the supply current for the gadget. This device can also be used to generate the number ALSO OPERATES AT 3.3 V TYP. In addition to 8I/Os, it has a number of other peripherals.
CY7C65213-32LTXI Features
CY7C65213-32LTXI Applications
  • Cellular Data Devices
  • Gateways
  • Desktop Routers
  • Embedded, Industrial Controller
  • Microprocessors and
  • AV accessory
  • Smart Elevators
  • Factory Automation
  • Tablets/Mobile Devices
  • HDTVs
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65213-32LTXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3 V TYP
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY7C65213
  • Function
    Bridge, USB to UART
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Data Transfer Rate-Max
    1.5 MBps
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm