  • CY7C65630-56LFXC
CY7C65630-56LFXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65630-56LFXC
HK JDW NO:
217-CY7C65630-56LFXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65630-56LFXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65630 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65630-56LFXC Overview
56-VFQFN Exposed Pad contains it. Easily transportable packaging in Tray-shape. Temperature regulation to 0°C~70°C ensures reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 3.15V~3.45VV power source. The terminations in it can be broken down into 56's. High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V. CY7C65630 numbers are members of this family. There are 56 pins used in order to operate the device. It has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS integrated circuits / uCs / peripherals. Featuring copper construction, this electrical component belongs to the EZ-USB HX2LP? series. It is set to 3.3V for the power supply of the component. The device in Bus Controllers is self-contained. In this part, 4 ports are present. The maximum supply current is 260mA.
CY7C65630-56LFXC Features
Bus Controllers subcategory
4 ports
CY7C65630-56LFXC Applications
  • Docking Station
  • Power Banks
  • Portable Devices with Li?ion Battery
  • Personal media playe
  • Storage, Datacenter
  • PC Motherboards
  • Industrial-Control
  • Notebook Computers
  • Tablets/Mobile Devices
  • Docking Stations
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65630-56LFXC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB HX2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C65630
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Ports
    4
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm