  • CY7C65630-56LFXCT
CY7C65630-56LFXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65630-56LFXCT
HK JDW NO:
217-CY7C65630-56LFXCT
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65630-56LFXCT
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65630 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65630-56LFXCT Overview
In the 56-VFQFN Exposed Pad package, you can find it. Easy-to-carry Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature of 0°C~70°C should be maintained for reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 3.15V~3.45VV power source. A number of 56 terminations are found in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. A CY7C65630 number belongs to the family of numbers. 56 pins are needed for operation. It contains BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs in total. These copper electrical components are part of the EZ-USB HX2LP? series. 4 ports are owned by the part.
CY7C65630-56LFXCT Features
4 ports
CY7C65630-56LFXCT Applications
  • Laptops
  • Power Banks
  • Multi-Function Monitors
  • Mobile Monitors
  • Point-of-Sale Devices
  • Industrial-Control
  • PLCs
  • Intelligent Street Lights
  • Desktop Routers
  • Sensitive Applications
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65630-56LFXCT
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB HX2LP™
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY7C65630
  • Function
    Hub Controller
  • Number of Ports
    4
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm