  • CY7C65630-56LTXC
CY7C65630-56LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65630-56LTXC
HK JDW NO:
217-CY7C65630-56LTXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65630-56LTXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65630 56 Pins Hub Controller 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65630-56LTXC Overview
It is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package. Carrying is easy with the Tray-shaped packaging. A temperature regulation of 0°C~70°C is necessary to ensure reliable operation. The 3.15V~3.45VV power source is all you need to use it. A 56 termination can be found in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. CY7C65630 numbers are members of the family. There are 56 pins used in order to operate the device. In total, this gadget is composed of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs. Set the supply current to 10mA for the gadget. Featuring copper construction, this electrical component belongs to the EZ-USB HX2LP? series. The power supply for the component is set to 3.3V. There is no need for external power in Bus Controllers. A 5 transceiver can be found. The 4 channel is currently available on the Internet. As far as the supply current for operation of the device is concerned, it has a maximum value of 260mA.
CY7C65630-56LTXC Features
Bus Controllers subcategory
CY7C65630-56LTXC Applications
  • Gateways
  • Laptops
  • Printers
  • Factory Automation
  • Routers
  • Desktop PCs
  • PLCs
  • Tablets/Mobile Devices
  • MP3 Players
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65630-56LTXC
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C65630
  • Function
    Hub Controller
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
    4
  • Operating Supply Current
    10mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Number of Transceivers
    5
  • ESD Protection
    USB 2.0
  • Height
    880μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    191.387631mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C