  • CY7C65632-28LTXC
CY7C65632-28LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65632-28LTXC
HK JDW NO:
217-CY7C65632-28LTXC
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.15V~5.25V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65632 28 Pins Hub Controller 0.5mm 28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65632-28LTXC Overview
The 28-WFQFN Exposed Pad package contains it. With its Tray-shaped packaging, it's easy to carry. The temperature should be regulated to 0°C~70°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3.15V~5.25VV power. A number of 28 terminations are found in it. Providing a voltage of 3.3V leads to high efficiency. A CY7C65632 number belongs to the family of numbers. In order for the device to function, 28 pins must be used. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. It is set to 42.8mA to supply the gadget with a constant current. There is a 12MHz frequency involved in the clock of the device. In order to maximi5Ve efficiency, the supply voltage should be set to 5V. It is a copper-based electrical component from the HX2VL? series. There is no need for external power in Bus Controllers. Current availability of 4 channels is limited. As far as the supply current for operation of the device is concerned, it has a maximum value of 99.78mA.
CY7C65632-28LTXC Features
12MHz clock frequency
Bus Controllers subcategory
CY7C65632-28LTXC Applications
  • WiFi Extenders
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • Gaming Devices and E?books
  • Desktop PC
  • Smart Grid
  • Local Area Networks
  • Notebook Computers
  • Portable Appliances
  • Personal media players
  • HDTVs
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65632-28LTXC
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    70.788759mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HX2VL™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    5A991.G
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Voltage - Supply
    3.15V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C65632
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Operating Supply Current
    42.8mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    12MHz
  • Supply Current-Max
    99.78mA
  • Data Rate
    480 Mbps
    USB 2.0
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm