  • CY7C68001-56LTXC
CY7C68001-56LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68001-56LTXC
HK JDW NO:
217-CY7C68001-56LTXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68001-56LTXC
Description:
3V~3.6V CMOS USB 2.0 Parallel Controllers Interface ICs QUAD CY7C68001 56 Pins Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C68001-56LTXC Overview
It can be found in the 56-VFQFN Exposed Pad package that you can download. It is very easy to carry because of the Tray-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3V~3.6VV power. A number of 56 terminations are found in it. 3.3V supply voltage allows high efficiency. There are two CY7C68001s in the number. 56 pins are used for operation. The gadget has a total of MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs, uCs, and peripheral ICs. 200mA is set as the gadget's supply current. These copper electrical components are part of the EZ-USB SX2? series. There is a 3.3V setting set on the power supply for the component. The 1 channel is currently available on the Internet. Operating current is maxed out at 260mA.
CY7C68001-56LTXC Features
CY7C68001-56LTXC Applications
  • Smart Cities
  • Handheld Instruments
  • Personal media playe
  • Multi-Function Monitors
  • Sensitive Applications
  • Dimming Control Devices
  • Laptops
  • Commercial LED Lighting
  • PLCs
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68001-56LTXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    191.387631mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    EZ-USB SX2™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C68001
  • Function
    Controller
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    200mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm