  • CY7C68300A-56PVXC
CY7C68300A-56PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68300A-56PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C68300A-56PVXC
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY7C68300A-56PVXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 ATA Controllers Interface ICs DUAL CY7C68300 56 Pins Bridge, USB to ATA 0.635mm 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY7C68300A-56PVXC Overview
The 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package contains it. This packaging has a Tube-shape, making it convenient to carry around. A temperature regulation of 0°C~70°C is necessary to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 3.15V~3.45VV power source. A number of 56 terminations are found in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. A CY7C68300 number belongs to the family of numbers. To operate, 56 pins are required. In total, this gadget is composed of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs. Set the supply current to 50mA for the gadget. At the time of writing, the clock of this device is running at a frequency of 24MHz. It is a copper-based electrical component from the EZ-USB AT2? series.
CY7C68300A-56PVXC Features
24MHz clock frequency
CY7C68300A-56PVXC Applications
  • HDTVs
  • Storage, Datacenter
  • Industrial-Control
  • Dimming Control Devices
  • Notebook Docking stations
  • Smart Metering
  • External USB Storage
  • Handheld Instruments
  • Point-of-Sale Devices
  • Embedded, Industrial Controller
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68300A-56PVXC
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB AT2™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68300
  • Function
    Bridge, USB to ATA
  • Interface
    ATA
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    USB
  • External Data Bus Width
    16
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    36.38mm
  • Width
    7.5mm