  • CY8C20236A-24LKXA
CY8C20236A-24LKXA
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20236A-24LKXA
HK JDW NO:
217-CY8C20236A-24LKXA
Package:
16-UFQFN
Datasheet:
CY8C20236A-24LKXA
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 13 CMOS 16 260
Purchasing and Inquiry
CY8C20236A-24LKXA Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 16-UFQFN package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.This item can be found in package Tray.The device has a single core processor.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (8kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.Application Specific Microcontroller has a number of 13I/Os.To find comparable components, use the CY8C20236 base part number.This device has terminals at QUAD.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6A series.16 terminations are present in it.In the CapSense? Controllers series, this electrical component is found.This is due to the fact that the supply voltage is 3V, resulting in high efficiency.As a storage type for data, FLASH is used.The structure is composed of 16 pins.The component is included in Microcontrollers.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 8kB.The maximum supply current is 4mA.A 1.8/5V source of power is being used to run it.At a frequency of 24MHz, it exhibits excellent efficiency.3 counters/timers are currently active.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY8C20236A-24LKXA Features
16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20236A-24LKXA Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20236A-24LKXA Microcontroller applications.
  • Aerospace navigation systems
  • Measuring revolving objects
  • Washing machine
  • Christmas lights
  • Scanners
  • DVD\DV\MP3 players
  • Current meter
  • Projectors
  • Calculators
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20236A-24LKXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20236
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm