  • CY8C20524-12PVXI
CY8C20524-12PVXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20524-12PVXI
HK JDW NO:
217-CY8C20524-12PVXI
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C20524-12PVXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20524 28 Pin 12MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C20524-12PVXI Overview
As a result, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Surface Mount is used for mounting. This item can be found in package Tube. A core processor of M8C is present in the device. Work should be done at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. The device has 24 I/Os. It has a part number of CY8C20524 that can be used to locate similar components. A DUAL position is assigned to its terminals. It consists of 28 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PSOC?1 CY8C20xxx. Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. A total of 28 pins are required to construct this device. This device has a total of 28 pins. This component is a part of Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 8kB that can be used to store programs and data. A maximum supply current of 2.5mA is set. A 2.7/5V source is used for powering it. When working at a frequency of 12MHz it is able to achieve excellent efficiency. There are currently 1 timers/counters set up on the system. This part is an integral part of the M8C CPU family. There is also a property of ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V on it. Vsup should be kept above 4.75V for normal operation. An oscillator of type Internal is used.
CY8C20524-12PVXI Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20524-12PVXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20524-12PVXI Microcontroller applications.
  • Volt meter
  • Auto-breaking system
  • Digital set-top boxes
  • Graphic terminals
  • Accu-check
  • Automatic control
  • Fire alarms
  • Hard drives
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20524-12PVXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20524
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.7/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Number of GPIO
    21
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    5.6mm