  • CY8C21512-12PVXET
CY8C21512-12PVXET
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21512-12PVXET
HK JDW NO:
217-CY8C21512-12PVXET
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C21512-12PVXET
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C21xxx Series CY8C21512 28 Pin 12MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10000
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21512-12PVXET
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY8C21512
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Watchdog Timer
    8b
  • Boundary Scan
    NO
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm