  • CY8C24223A-12PVXET
CY8C24223A-12PVXET
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24223A-12PVXET
HK JDW NO:
217-CY8C24223A-12PVXET
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24223 20 Pin 12MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C24223A-12PVXET Overview
This Microcontroller comes in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. There are 16 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. Microcontroller runs in PSOC®1 CY8C24xxx Series. This program memory has a size of 4KB 4K x 8, which indicates what the size of the program memory is. A M8C Core processor is used to power the device. IC Chip 20 has 20 terminations. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. 4kB is the size of the memory in the IC part. The base part number CY8C24223 provides alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 12MHz. The chip has 20 pins. The pins counted are 20. This device is embedded with a M8C processor family, which is a powerful and efficient CPU.
CY8C24223A-12PVXET Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C24223A-12PVXET Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C24223A-12PVXET Microcontroller applications.
  • Smart highways
  • Wastewater treatment
  • CD players
  • Copiers
  • DCS control intelligent sensor
  • Telephone sets
  • Calculators
  • Robotic prosthetic limbs
  • Instrument control
  • PDAs, game consoles
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24223A-12PVXET
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C24223
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x14b; D/A 2x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    12 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA