  • CY8C26233-24SXI
CY8C26233-24SXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C26233-24SXI
HK JDW NO:
217-CY8C26233-24SXI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8C26233-24SXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C26xxx Series CY8C26233 20 Pin 24MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 11017
Step5Bar-code shipping tag
CY8C26233-24SXI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    PSOC®1 CY8C26xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Base Part Number
    CY8C26233
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
  • Access Time
    24 μs
  • Standby Current-Max
    0.000005A
    256
  • UV Erasable
    N
  • ROM Size (bits)
    8192Bits
  • Height Seated (Max)
    2.667mm
  • Length
    12.8265mm
  • Width
    7.505mm