  • CY8C27243-24SXIT
CY8C27243-24SXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C27243-24SXIT
HK JDW NO:
217-CY8C27243-24SXIT
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8C27243-24SXIT
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C27xxx Series CY8C27243 20 Pin 24MHz 5V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
CY8C27243-24SXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C27xxx
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V WITH 93KHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C27243
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x14b; D/A 4x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • CPU Family
    256
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Length
    12.8265mm
  • Height Seated (Max)
    2.667mm