  • CY8C29666-24LTXI
CY8C29666-24LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C29666-24LTXI
HK JDW NO:
217-CY8C29666-24LTXI
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C29666-24LTXI
Description:
32KB 32K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C29xxx Series CY8C29666 48 Pin 24MHz 5V 48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C29666-24LTXI Overview
Packaged in a 48-VFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 44 I/Os on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PSOC®1 CY8C29xxx series of components. Its program memory size is 32KB 32K x 8. MCU is powered by M8C Core Processor. IC Chip 48 has 48 terminations. Microcontroller comes with 8 bit size. IC Chip has 5V volt supply outputs. 32kB memory size belongs to the part. The base part number CY8C29666 can be used to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 24MHz. The chip has 48 pins. The clock has 1 timers/counters to keep track of the time. It counts 48 pins. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the M8C CPU. As a few examples, there are additional features like ALSO OPERATES AT 3V SUPPLY that are available in the software.
CY8C29666-24LTXI Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C29666-24LTXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C29666-24LTXI Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • Laminators
  • Refrigerators
  • Blood pressure monitors
  • Multi-meter
  • Electronic jamming systems
  • Microwave ovens
  • Torpedo guidance
  • Telephone sets
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
CY8C29666-24LTXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    150.507618mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C29xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V SUPPLY
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C29666
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    44
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x14b; D/A 4x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    32768
  • RAM (words)
  • Height
    950μm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    7.1mm