  • CY8CPLC10-28PVXIT
CY8CPLC10-28PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CPLC10-28PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8CPLC10-28PVXIT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
28 Termination 0.65mm 5V Gold, Tin Modem CY8CPLC10 28 Pin 24MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8CPLC10-28PVXIT Overview
There is a possibility of mounting PCBs on Surface Mount.In addition to its low package cost, the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) has other advantages.Normal operation requires 4.75V~5.25V Supply Voltage.Packaging uses material Tape & Reel (TR).Parts related to Base Part Number CY8CPLC10 can be identified using this number.It is connected by a 28-pin.Furthermore, specific applications are supported by 28 pins.In the program, there are 28 terminations.The mount has a Surface Mount-shape.Operating temperature should be below 85°C.In operation, it should result in a warmer temperature than -40°C.5V is responsible for providing the voltage required to operate this system.The supply current required by 5V is necessary for it to perform fully.Its ability to operate with 50mA supply voltage makes the device a great choice for many different applications.You can also include it in Other uPs/uCs/Peripheral ICs.5V Power Supplies are required for operation of this device.It operates with the frequency of 24MHz. An electrical device of this type is an uPs/uCs/peripheral ICs.
CY8CPLC10-28PVXIT Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
28 pins
28 pin count
28 terminations
5V power supplies
the frequency of 24MHz
CY8CPLC10-28PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CPLC10-28PVXIT Modems ICs & Modules applications.
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • Broadcast application
  • WDM transmission
  • SONET/SDH Network
  • AV receiver
  • transmission relay
  • Ethernet circuitry
  • High-speed computer links
  • Low power, low voltage systems
  • Automation systems
Step5Bar-code shipping tag
CY8CPLC10-28PVXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8CPLC10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    41mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Data Rate
    2.4 kbps
  • Core Architecture
    M8C
  • Baud Rate
    2.4k
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm