  • CY8CPLC20-48LTXIT
CY8CPLC20-48LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CPLC20-48LTXIT
HK JDW NO:
217-CY8CPLC20-48LTXIT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
48 Termination 0.5mm 5V Modem CY8CPLC20 48 Pin 24MHz 5V 48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8CPLC20-48LTXIT Overview
Surface Mount is a convenient place to mount a PCB.Package costs are one of the 48-VFQFN Exposed Pad's most unique features.For normal operation, 4.75V~5.25V Supply Voltage is provided.In the packaging, we use material Tape & Reel (TR).Base Part Number CY8CPLC20 identifies related parts.It is connected by a 48-pin.Several 48 pins are available for specific applications.The program terminates at 48 points.Mounting is done using a Surface Mount-shape.The Operating Temperature should be lower than 85°C.During operation, it should increase the temperature of -40°C.This system relies on the voltage supplied by 5V to operate.The supply current required by 5V is necessary for it to perform fully.Its ability to work with 50mA supply voltage makes it an excellent choice for a wide range of applications.It can also be included into Other Microprocessor ICs.5V Power Supplies are required for operating the device.It operates with the frequency of 24MHz. It reaches 14mA when its operating current (Isup) reaches the maximum value.It has the uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROPROCESSOR CIRCUIT.
CY8CPLC20-48LTXIT Features
48-VFQFN Exposed Pad package
48 pins
48 pin count
48 terminations
5V power supplies
the frequency of 24MHz
CY8CPLC20-48LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CPLC20-48LTXIT Modems ICs & Modules applications.
  • Televisions
  • Fiber optic cable connection network
  • Gigabit Ethernet
  • IP cameras
  • Wireless showroom
  • Satellite radio receiver
  • Single fiber bidirectional application
  • Laser diode bonding
  • Wireless smart house
  • Wireless communication
Step5Bar-code shipping tag
CY8CPLC20-48LTXIT
    Select All
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Data Rate
    2.4 kbps
  • Core Architecture
    M8C
  • Baud Rate
    2.4k
  • Data Format
    FSK
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    150.507618mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8CPLC20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V