  • CYBL10163-56LQXI
CYBL10163-56LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CYBL10163-56LQXI
HK JDW NO:
217-CYBL10163-56LQXI
Package:
56-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CYBL10163-56LQXI
Purchasing and Inquiry
CYBL10163-56LQXI Overview
Save RF transceiver IC's board space with 56-UFQFN Exposed Pad package. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.In this case, the result is a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tray.56 pins are on the transceiver RF circuit board.The mount is provided by Surface Mount.On the basis of the frequency 2.4GHz, RF transceiver operates .
CYBL10163-56LQXI Features
56-UFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
56 pins
CYBL10163-56LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYBL10163-56LQXI RF Transceiver ICs applications.
  • Digital Remote
  • Health care
  • HVAC
  • Home and Security
  • Switch
  • Industrial and Data Logger
  • Consumer Electronics
  • Power Amplifier (PA)
  • POS Terminals
  • Power management
Step5Bar-code shipping tag
CYBL10163-56LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Type
    TxRx + MCU
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Interface
    I2C, I2S, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB Flash 8kB ROM 16kB SRAM
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Protocol
    Bluetooth v4.1
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Power - Output
    3dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • RAM (words)
    16000
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, SPI, UART
  • Current - Receiving
    16.4mA~21.5mA
  • Current - Transmitting
    12.5mA~20mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -91 dBm
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    7mm