  • CYD18S72V18-200BGXI
CYD18S72V18-200BGXI
advertisement
Manufacturer No:
CYD18S72V18-200BGXI
HK JDW NO:
217-CYD18S72V18-200BGXI
Package:
484-FBGA
Description:
Surface Mount 484 Pin Memory IC CYD18S72 18 Mb kb 1.03A mA 72b b
Quantity:
In Stock : 8668
Step5Bar-code shipping tag
CYD18S72V18-200BGXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE, IT CAN ALSO OPERATES AT 1.8V
  • Voltage - Supply
    1.42V~1.58V 1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
    2
  • Nominal Supply Current
    1.03A
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3.3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.35A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    72b
  • Standby Voltage-Min
    1.4V