  • CYRF6936B-40LTXC
CYRF6936B-40LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CYRF6936B-40LTXC
HK JDW NO:
217-CYRF6936B-40LTXC
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CYRF6936B-40LTXC Overview
Board space is saved by RF transceiver IC's 40-VFQFN Exposed Pad package.RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx Only.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.40 pins are present on the transceiver RF circuit board.Located in the well-known WirelessUSB? series product line, this RF transceiver is a kind of this series.RF transceiver operates based on the frequency of 2.4GHz.
CYRF6936B-40LTXC Features
40-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tray is used
40 pins
WirelessUSB? series
CYRF6936B-40LTXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYRF6936B-40LTXC RF Transceiver ICs applications.
  • Utility and Smart Energy
  • Health care
  • Remote Device Management
  • Internet of Things (IoT)
  • Consumer Electronics
  • Receive
  • Health and Fitness
  • M2M Communication
  • Industrial and Data Logger
Step5Bar-code shipping tag
CYRF6936B-40LTXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    WirelessUSB™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    TxRx Only
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Depth
    6mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Current
    21.2mA
  • Power - Output
    4dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Current - Receiving
    21mA
  • Number of Receivers
    1
  • Modulation
    DSSS, GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -97 dBm
  • Length
    6mm