  • CZRB3120-G
CZRB3120-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRB3120-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRB3120-G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CZRB3120-G
Description:
ZENER DIODE 300Ohm ±5% 120V 500nA @ 91.2V 3W 2 Terminations ZENER DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
CZRB3120-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    300Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 91.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    300Ohm
  • Reference Voltage
    120V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    120V
  • Zener Voltage
    120V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    6.3mA