  • CZRF52C15-HF
CZRF52C15-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRF52C15-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRF52C15-HF
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
CZRF52C15-HF
Purchasing and Inquiry
CZRF52C15-HF Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 11V.Voltage (Tol) is limited to 5%.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
CZRF52C15-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRF52C15-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRF52C15-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRF52C15-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CZRF52C15
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA