  • CZRF52C6V8-HF
CZRF52C6V8-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRF52C6V8-HF
HK JDW NO:
186-CZRF52C6V8-HF
Datasheet:
CZRF52C6V8-HF
Purchasing and Inquiry
CZRF52C6V8-HF Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 3V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Zener (Nom) voltage is reduced to 6.8V during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
CZRF52C6V8-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 3V
100nA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRF52C6V8-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRF52C6V8-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRF52C6V8-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    CZRF52C6V8
  • Impedance
    8Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA