  • CZRFR52C30-HF
CZRFR52C30-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR52C30-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR52C30-HF
Datasheet:
CZRFR52C30-HF
Purchasing and Inquiry
CZRFR52C30-HF Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 23V is required.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.For full operation, this device should be reverse-tested at 23V.
CZRFR52C30-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 23V
100nA @ 23V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRFR52C30-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRFR52C30-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR52C30-HF
    1005 (2512 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 23V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    30V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    30V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Reverse Test Voltage
    23V