  • CZRFR52C9V1
CZRFR52C9V1
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR52C9V1
HK JDW NO:
186-CZRFR52C9V1
Datasheet:
CZRFR52C9V1
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 9.1V 100nA @ 7V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR52C9V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 7V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    4.99%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%