  • CZRU52C33
CZRU52C33
advertisement
Manufacturer No:
CZRU52C33
HK JDW NO:
186-CZRU52C33
Datasheet:
CZRU52C33
Step5Bar-code shipping tag
CZRU52C33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CZRU52C33.
    2-SMD, No Lead
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CZRU52C33
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N2
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 25V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Zener Current
    5mA