  • CZRU6V2B-HF
CZRU6V2B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRU6V2B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRU6V2B-HF
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRU6V2B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRU6V2B-HF Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 4V.A voltage of 2.5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.To ensure full operation of this device, a reverse test voltage of 4V is recommended.
CZRU6V2B-HF Features
reverse leakage current of 1μA @ 4V
1μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRU6V2B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRU6V2B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRU6V2B-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    1μA
  • Reverse Test Voltage
    4V