  • CZRZ5V6B-HF
CZRZ5V6B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRZ5V6B-HF
HK JDW NO:
186-CZRZ5V6B-HF
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CZRZ5V6B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRZ5V6B-HF Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 2.5V.5.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
CZRZ5V6B-HF Features
reverse leakage current of 1μA @ 2.5V
1μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRZ5V6B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRZ5V6B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRZ5V6B-HF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±5.45%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CZRZ5V6
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2.5V
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.2%
  • Working Test Current
    5mA