  • D0Z18G50
D0Z18G50
advertisement
Manufacturer No:
D0Z18G50
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-D0Z18G50
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
D0Z18G50
Description:
Specialty Fuses 380-500 Volts AC Diazed/Neozed Fuses
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D0Z18G50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D0Z18G50.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.591Diax1.417L 15.00mmx36.00mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50A
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Approval Agency
    VDE
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Physical Dimension
    15mm x 36mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50kA
  • Class Code
    D0
  • Built-in Feature
    INDICATOR
  • Body Height
    36mm