  • D121K20B
D121K20B
advertisement
Manufacturer No:
D121K20B
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-D121K20B
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 1-Termination
Quantity:
In Stock : 16108
Step5Bar-code shipping tag
D121K20B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D121K20B .
  • Mount
    Stud
  • Number of Pins
    27
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    1
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-XUPM-H1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    210A
  • Max Surge Current
    2.85kA
  • Output Current-Max
    230A
  • Application
    POWER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.85kA
  • Reverse Voltage
    2kV
  • Forward Voltage-Max
    2.14V