  • D16EER11BRED
D16EER11BRED
advertisement
Manufacturer No:
D16EER11BRED
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-D16EER11BRED
Package:
Datasheet:
D16EER11BRED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D16EER11BRED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyetherimide
  • Actuator Material
    POLYETHERMIDE
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    D16
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    14VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.425 inch