  • D203Z59Z5UL63L0R
D203Z59Z5UL63L0R
advertisement
Manufacturer No:
D203Z59Z5UL63L0R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D203Z59Z5UL63L0R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D203Z59Z5UL63L0R
Description:
D 0.02μF 500V Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.591Dia 15.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 17966
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D203Z59Z5UL63L0R
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.591Dia 15.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.02μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Thickness
    3.5mm