  • D24V0L1B2LPS-7B
D24V0L1B2LPS-7B
advertisement
Manufacturer No:
D24V0L1B2LPS-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D24V0L1B2LPS-7B
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
D24V0L1B2LPS-7B
Description:
TVS DIODE 24V 46V DFN1006-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D24V0L1B2LPS-7B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    D24V0L1B2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    90W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    46V
  • Clamping Voltage
    46V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    2A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    2A
  • Peak Pulse Power
    250mW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    26V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    6pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    90W
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    480μm
  • Length
    1.05mm