  • D331G47U2JH63J5R
D331G47U2JH63J5R
advertisement
Manufacturer No:
D331G47U2JH63J5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D331G47U2JH63J5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D331G47U2JH63J5R
Purchasing and Inquiry
D331G47U2JH63J5R Overview
A 0.472Dia 12.00mm size/dimension program is available for this device.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.5mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D331G47U2JH63J5R Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
D331G47U2JH63J5R Applications
There are a lot of Vishay BC Components D331G47U2JH63J5R applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
D331G47U2JH63J5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4714
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±2%