  • D38999/24JH55JB
D38999/24JH55JB
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24JH55JB
HK JDW NO:
795-D38999/24JH55JB
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Socket Composite 55 Positions Crimp Bulk Straight
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24JH55JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Jam Nut
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    Composite
  • Weight
    44.043819g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Number of Positions
    55
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    Straight
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
  • Shell Size
    H
  • Plating
    Cadmium
  • Coupling Type
    THREADED
  • Insulation Diameter
    2.11 mm
  • Assembly Length
    33.02mm
  • Durability Rating
    1500 cycles
  • Feedthrough Type
  • Panel Thickness
    3.2mm