  • D3V-11-3A5
D3V-11-3A5
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11-3A5
HK JDW NO:
578-D3V-11-3A5
Package:
Datasheet:
D3V-11-3A5
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11-3A5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    D3V
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    11A
  • Sealing
    IP00
  • Contact Voltage(DC)-Max
    8V
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    200gf
  • Contact Current(AC)-Max
    11A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    11A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    11A@8VDC
  • Overtravel
    0.040 (1.0mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.047 (1.2mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)
  • Release Force
    50gf
  • Actuator Travel
    2.2 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.2 mm
  • Body Height
    15.9mm