  • D3V-16G2-1C5
D3V-16G2-1C5
advertisement
Manufacturer No:
D3V-16G2-1C5
HK JDW NO:
578-D3V-16G2-1C5
Package:
Datasheet:
D3V-16G2-1C5
Description:
Basic / Snap Action Switches MINIATURE BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
D3V-16G2-1C5
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 10A DC
    IP40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    125gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Release Force
    14gf
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C