  • D472K33Y5PH63L2R
D472K33Y5PH63L2R
advertisement
Manufacturer No:
D472K33Y5PH63L2R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D472K33Y5PH63L2R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D472K33Y5PH63L2R
Purchasing and Inquiry
D472K33Y5PH63L2R Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.335Dia 8.50mm.This coefficient equals Y5P B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With the voltage 100V, it is capable of operating.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D472K33Y5PH63L2R Features
a size/dimension of 0.335Dia 8.50mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
D472K33Y5PH63L2R Applications
There are a lot of Vishay BC Components D472K33Y5PH63L2R applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
D472K33Y5PH63L2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3316
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    8.5mm
  • Thickness
    3.5mm